Dom Pomocy Społecznej im. "Matysiaków"
szukaj 
szukaj w   
Wyszukiwanie zaawansowane
 
Biuletyn Informacji Publicznej
RSS Informacja o kanałach RSS Wersja mobilna Wersja dla niepełnosprawnych
 

BIP - DPS "Matysiaków" > Menu Podmiotowe > Przedmiot działalności > Historia Domu

Historia Domu

  Drukuj
 

Historia Domu Pomocy Społecznej  

im. „Matysiaków”

w Warszawie – to już 50 lat

 

15 grudnia 1956 roku nadano na antenie radiowej pierwszy odcinek powieści „Matysiakowie”. Powieść zdobywała coraz większą popularność. Niecierpliwie oczekiwano na każdy jej nowy odcinek i brano żywy udział w życiu „Warszawskiej Rodziny na Dobrej”.

 

           Do redakcji tej audycji napływało tysiące listów. W listach zaczęły się pojawiać projekty upamiętnienia 10-lecia audycji, przez jakieś trwałe dzieło.

 

           Największe uznanie zdobyła propozycja księdza Franciszka Olejniczaka z Gostynia – zbudowania Domu Spokojnej Starości. Pomysł został spontanicznie zaakceptowany przez wielu słuchaczy i przychylnie przyjęty przez władze. Uruchomiono konto i równocześnie ogłoszono konkurs na projekt budynku. W jednym z listów do Polskiego Radia ksiądz Franciszek pisał: „Nakazem naszych czasów jest budować, budować i jeszcze raz budować. Tylko kosztem wielkich ofiar powstać może nowoczesna i piękna Polska”.

 

          Polskie Radio patronowało zarówno inicjatywie, jak i jej realizacji. Szczególnie dużo serca  i pracy poświęcili tej sprawie red. Krystyna Malinowska i red Władysław Żesławski.  Ofiary na budowę Domu napływały z całej Polski.

 

          Projekt do realizacji wyłoniono na drodze konkursu. Pierwszą nagrodę przyznano  inż. arch. prof. Barbarze Brukalskiej wraz z zespołem architektów.

Trudny i mieszczący różne funkcje obiekt znalazł szczęśliwe rozwiązanie w postaci zespołu pawilonów o zróżnicowanej wysokości, połączonych wspólnym korytarzem – wszystko obecnie zanurzone w pięknej zieleni otaczającego Dom ogrodu.

 

          29 czerwca 1964 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego w miejscu powstania – na Saskiej Kępie w Warszawie. Akt erekcyjny został podpisany przez autorów, aktorów i realizatorów Powieści „Matysiakowie”.

 

          17 stycznia 1966 r. w rocznicę wyzwolenia Warszawy, Stowarzyszenie Budowy Domu Rencistów im. Matysiaków przekazało Dom gospodarzom Stolicy - a od lutego 1966 roku zamieszkali w nim pierwsi mieszkańcy.

 

          Powstała ciekawa placówka pomocy osobom starszym, która mimo upływu lat, także współcześnie, spełnia wymagania stawiane tego typu formom instytucjonalnej pomocy społecznej.

 

 
 
Wprowadził Piotr Nowak-Skyrpan 10-07-2008
Aktualizujący Iwanowska Bożena (DPS im. ) 04-05-2016
Zatwierdzający Wyrożemski Andrzej (DPS im. "Matysiaków") 04-05-2016
Publikujący Bartold Jan (Gabinet Prezydenta (GP)) 04-05-2016
Liczba odwiedzin: 2406
Rejestr zmian